Mindfulness to droga do zaprzyjaźnienia się ze sobą i ze światem.


ZAJĘCIA WSTĘPNE – WIOSNA’22 ( kliknij tutaj )

  Co to jest Mindfulness?Co daje regularna praktyka?https://youtu.be/uFcSPTYPgJQ

CZYM JEST MINDFULNESS?
(Praktyka Uważnej Obecności)

Mindfulness (Uważna Obecność) jest umiejętnością, która może pogłębić nasze poczucie satysfakcji życiowej i spełnienia, jak również zredukować napięcia i stres.
Mindfulness wymaga poświęcenia uwagi temu, czego doświadczamy w danej chwili jednocześnie nieoceniając samych siebie.

Angażuje ona wszystkie nasze zmysły, ponieważ praktykując Mindfulness, musimy być świadomi naszego ciała, emocji, myśli i tego, co dzieje się wokół nas. Większość z nas na co dzień „działa na autopilocie”. Bez przerwy myślimy o tym, co było, a mogłoby być inaczej oraz o tym, co być może będzie. W nawale obowiązków zatracamy naturalną zdolność bycia w pełni obecnymi w danym momencie. Często przegapiamy przy tym ważne chwile i tracimy kontakt z rzeczywistością lub nawet doprowadzamy do pogorszenia się naszego samopoczucia poprzez skupiania się na zamartwianiu.
Umiejętność Mindfulness, czyli Uważnej Obecności, można wyćwiczyć poprzez szereg praktyk medytacyjnych oraz ćwiczeń, których celem jest zwiększenie zdolności świadomego radzenia sobie z trudnymi emocjami.

To również umiejętność regulowania napięć z większą wprawą i empatią.

 

JAK TO WYGLĄDA?

Zazwyczaj praktykę Uważnej Obecności (Mindfulness) rozpoczynamy od siedzenia ze stopami dotykającymi podłogi i z kręgosłupem w pozycji pionowej (dopiero z czasem przechodzimy do siadania po turecku).

Oczy możemy mieć otwarte (delikatnie patrząc w jeden punkt) lub zamknięte, a ręce trzymamy na kolanach, podczas gdy nasza uwaga jest skierowana na odczucia pojawiające się w ciele (skanowanie ciała) i miarowy spokojny oddech.
To tylko przykład wstępu do ćwiczeń Mindfulness w podstawowym ośmiotygodniowym kursie (Mindfulness Based Living Course: Życie oparte o zasady Mindfulness).

Podczas tego kursu nauczysz się trzynastu prostych praktyk, które pomogą Ci radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego.
Praktyka Uważności Mindfulness może odbywać się przez kilka minut dziennie w postaci krótkiej przerwy podczas pracowitego dnia (minimalizując poziom napięć i stresu) lub może trwać od 15 do 30 minut i odbywać się w zaciszu domu tuż po przebudzeniu (najbardziej efektywna strategia).

BADANIA PSYCHOLOGICZNE WSKAZUJĄ, ŻE TO, W JAKI SPOSÓB ZACZYNAMY DZIEŃ, WPŁYWA NA JAKOŚĆ RESZTY TEGO DNIA.

CZY MOŻNA SAMEMU NAUCZYĆ SIĘ TEJ METODY?

By nauka i integracja ćwiczeń Mindfulness odniosła pożądane efekty, rekomendujemy niewczytywanie się w instrukcje, ale od razu przejście do praktyki.

Podczas pracy nad zdolnością Uważnej Obecności (Mindfulness) nadmierna wiedza teoretyczna może w istocie stać się obciążeniem w procesie pogłębiania zdolności używania tych praktyk na codzień.

Przecież nie chodzi nam o to, żeby ładnie mówić o tym, czym jest Uważna Obecność (Mindfulness), lecz by móc skutecznie praktykować Mindfulness w życiu codziennym.
Ponieważ przy nieprawidłowych instrukcjach można się bardziej zniechęcić niż odnieść jakiekolwiek korzyści, dlatego warto zainwestować w profesjonalny trening.
Najefektywniej zacząć naukę od warsztatów lub kursów prywatnych z akredytowanymi i doświadczonymi nauczycielami metody Mindfulness (MBLC).
Każdy nauczyciel ma inny styl, czasami trzeba wybrać się na kilka różnych zajęć i wybrać te, które przynoszą najlepsze rezultaty.

 

Z „DUŻYCH RYB” KTO JUŻ ZAINWESTOWAŁ W TRENING MINDFULNESS?

Wielkie firmy takie jak Google, Intel, Target, Apple, Nike i inne inwestują obecnie w dobre samopoczucie swoich pracowników, oferując możliwości treningów Mindfulness Meditation.

Harvard i niektóre brytyjskie uniwersytety (w tym Oxford) otworzyły wydziały zajmujące się studiowaniem i nauczaniem Medytacji Uważności. Rząd Wielkiej Brytanii nadal inwestuje we wprowadzanie Mindfulness Meditation Training do szkół, parlamentów i miejsc pracy.
A co najlepsze: daje wymówkę opartą na badaniach, by oderwać się od pracy i łagodnie wkroczyć w stan bycie w pełni obecnym w danym momencie!
Spróbuj i zobacz, czy możesz siedzieć przez 10-20 minut w ciszy, wpatrując się w jeden punkt. Obserwuj swoje myśli (nie “angażuj się z nimi” lub “angażuj się” w nie) i skup się na chwili obecnej.
Najprawdopodobniej, po kilku sekundach pojawią się myśli i zupełnie się w nich zatracisz, tracąc kontrolę nad tym, gdzie idzie Twoja uwaga.

Jest to zupełnie normalna skłonność umysłu do rozmyślania nad przeszłością lub planowania przyszłości, odwracając naszą uwagę od tego, co jest pod ręką.
W sytuacjach stresowych takie nawyki mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie i produktywność, ponieważ myśli i / lub emocje stają się bolesne, lub obsesyjne w różnym stopniu. Zwłaszcza jeśli nie masz narzędzi do przejęcia kontroli nad nimi.

SKĄD SIĘ WZIĘŁA PRAKTYKA UWAŻNEJ OBECNOŚCI (MINDFULNESS)?

Metody treningu Uważnej Obecności (Mindfulness) od dawna są kluczem do kontemplacyjnych praktyk pochodzących z Azji, szczególnie w naukach Buddyjskich.

Korzystając z tych nauk, ale bez jakichkolwiek treści religijnych lub dogmatycznych, Dr Jon Kabat-Zinn rozpoczął w późnych latach siedemdziesiątych XX wieku badania i naukę metody Mindfulness na Uniwersytecie Massachusetts, stosując swój program redukcji stresu oparty na uważności (MBSR).
Uczestnicy zajęć zostali zapoznani z szeregiem podstawowych Praktyk Uważności: medytacji na siedząco, skanowaniem ciała, ćwiczeniami z myślą o ruchu jako sposobami pomagania w radzeniu sobie z bólem i stresem. Uczestników poproszono również o zobowiązanie się do codziennej praktyki w domu przy użyciu kaset z nagraniami.
Brytyjski odpowiednik szkolenia MBSR został stworzony przez prof. Roba Narin. Jego kurs nazywa się Mindfulness Based Living Course (MBLC), koncentruje się na natychmiastowym zastosowaniu Praktyki Uważności w codziennych sytuacjach z empatycznym podejściem do własnych doświadczeń.
Badania pokazują, że regularnie praktykowana Medytacja Uważności pozwala ludziom rozwijać zdrowsze, bardziej empatyczne odpowiedzi na ich własne doświadczenia, a także na wydarzenia w ich życiu, jak i ludzi z ich otoczenia.


Play


Play


Play


Play

Previous
Next